- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Cake Premix
Cake Premix
We are a leading Manufacturer of eggless cake premix, cake premix 25kg, butter scotch cake premix, chocolate cake premix, strawberry cake premix and pancake premix powder from Kalol, India.
Eggless Cake Premix
Product Price: Rs 190 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Cake Type | Sponge Cake |
| Flavour | Chocolate |
| Flavor | Chocolate |
| Pack Size | 25 kg |
| Mix Type | Complete Mix |
| Usage | Cafe, Hotel, Bakery |
| Bake Method | Oven |
| Storage Condition | Cool, dry place |
| Storage Instruction | Away from direct sunlight |
| Color | White |
| Diet Type | Vegetarian |
| Form | Powder |
| Pack Type | Bag |
| Shelf Life | 6 to 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1 ton
- Delivery Time: 2 to 3 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cake Premix 25kg
Product Price: Rs 190 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Cake Type | Sponge Cake |
| Egg Type | Eggless |
| Flavor | Red Velvet |
| Pack Size | 1 kg |
| Mix Type | Complete Mix |
| Usage | Bakery, Hotel, Cafe |
| Flavour | Chocolate |
| Is it Gluten Free | Yes |
| Pack Type | Bag |
| Diet Type | Vegetarian |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 2 - 3 TON
- Delivery Time: 1 TO 2 WEEKS
- Packaging Details: 25 KG
Yes! I am InterestedRequest A Callback
BUTTER SCOTCH CAKE PREMIX
Product Price: Rs 200 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Flavour | BUTTER SCOTCH |
| Storage Instruction | Store in a cool, dry place |
| Storage Condition | Store in an airtight container |
| Baking Time | 30-40 minutes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1 TO 2 TON
- Delivery Time: 2 TO 3 WEEKS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Chocolate Cake Premix
Product Price: Rs 220 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Flavour | Chocolate |
| Energy Value | 410-430 kcal |
| Storage Instruction | The premix to an airtight container. |
| Storage Condition | Store in a cool, dry, and hygienic environment |
| Baking Time | 30-40 minutes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 2 to 3 ton
- Delivery Time: 2 to 3 powder
- Packaging Details: 100 gm, 25 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback
STRAWBERRY CAKE PREMIX
Product Price: Rs 180 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Flavour | strawberry |
| Energy Value | 390-410 kcal |
| Storage Instruction | Store in a cool, dry place |
| Baking Time | 30-35 minutes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1 to 2 ton
- Delivery Time: 2 to 3 wkks
- Packaging Details: 100 gm , 25 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pancake Premix Powder
Product Price: Rs 175 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Flavor | Vanilla |
| Color | Brown |
| Brand | Mr.kool |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 100 g |
| Type | Egg Less |
| Usage/Application | Bakery |
| Speciality | Egg Free |
Additional Information:
- Production Capacity: 2 to 3 ton
- Delivery Time: 1 week
Yes! I am InterestedRequest A Callback