- Home
- ยป
- Our Products
- »
- FOOD COLOR POWDER
FOOD COLOR POWDER
YELLOW LAKE FOOD COLOR POWDER BAG
Product Brochure
| Form | Powder |
| Color | yellow |
| Packaging Size | 25 kg |
| Type | Lakes |
| Usage/Application | food grade |
| Packaging Type | Bag |
We are the Manufacturer of YELLOW LAKE Food Color Powder
Product Details:
| Usage | food bevrages., tablets |
| Pack Size | 25 Kg |
| Form | Powder |
Features:
- Color: YELLOW LAKE
- Use: For food and Tablets beverages
- Minimum order Quantity: 25 Kg
- Packaging Size: Bag and Drum
- Type:Powder
Food Color Powder
Minimum Order Quantity: 25 Kg
Product Brochure
| Color | Erythrosine |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 KG |
| Brand | Mr. Kool |
| Usage/Application | FOOD GRADE |
| Application | Sweets, Cosmetics, Beverages, Pharmaceuticals, Dairy Products, Bakery, Confectionery, Ice Cream |
| Packaging Type | DRUM |
| Certifications | FSSAI |
| E-Number | E127 |
| Color Type | Lake |
| Type | Dyes |
Food Color
Any food item is identified by its color at first. Colorants remain important ingredients in variety of food preparations. Amrut International presents consumable food colors under the brand name Mr. Kool. We supply multiple choices of synthetic food colors suitable of diversified food preparation aspects for small and large scale food business. We provide synthetic food colors in liquid and powder form which consumers can choose based on the blending compatibility of other ingredients to which food dyes will be added.
Mr. Kool Food Colors in Powder Form
Mr. Kool food dyes are also available in granule form and it has specific properties and can be added in exclusive way than liquid form of food shades. The available colors include orange, saffron yellow, red, green, saffron, grape color extract, etc. Each color from Mr. Kool brand has unique applications. Powder food colors can be added as superb decorating ingredients in cake frosting. It stays a perfect blending agent to be added with sugar and icing sugar.
YELLOW LAKE TARTRAZINE
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Grade | Food Grade |
| Form | Powder |
| Certification | FSSAI |
| Color Index | CI 19140:1 |
| Dye Content | 40 % |
| Application | Bakery, Confectionery, Tablets Coating, Cosmetics |
| Packaging Type | jar , bag, drum |
| Packaging Size | 25 kg |
| Base | Aluminium Lake |
| Color | Lemon yellow |
| Usage/Application | FOOD |
| Country of Origin | Made in India |
Yellow Lake Tartrazine Food Colour Powder is an oil-dispersible pigment made by converting Tartrazine (E102) into its aluminium lake form.
It provides a bright lemon yellow to orange-yellow shade and is specially designed for applications where water-soluble colours are not suitable, such as fat-based systems, dry mixes, and coated products.
Lake colours offer excellent opacity, non-bleeding properties, and superior stability, making them ideal for premium food applications.
Additional Information:
- Production Capacity: 2 to 3 ton
- Delivery Time: 1 WEEK
- Packaging Details: 10gm, 100 gm, 500gm, 1kg, 25kg
Alluminium lake color for food pharmaceuticals
Minimum Order Quantity: 25 Kg
Product Brochure
| Shade | Red |
| Application | Cosmetic, Pharma, Bakery, Food, Beverage, Confectionery, Dairy |
| Form | Powder |
| Dye Content | 10 % |
| Packing Size | 1 kg |
| Certifications | FSSAI |
| Water Solubility | Insoluble |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | jar & bag |
| Usage/Application | Food, Pharmaceutical & cosmetics |
Additional Information:
- Production Capacity: 1 to 2 ton
- Delivery Time: 2 to 3 weeks