- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Glucose Powder
Glucose Powder
Glucose powder mango flavor
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Brand | mr.kool |
| Pack Size | 25 kg |
| Flavour | Mango |
| Pack Type | Jar |
| Added Nutrients | bag |
| Sugar Type | Glucose With Sucrose |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Usage | Sports, Industrial Use, Medical, Energy Drink |
| Shelf Life | 9 Months |
Mango-flavoured glucose powder is a ready-to-mix powdered drink formulated primarily for instant energy replenishment and hydration. It’s targeted for use:
-
During hot weather, physical activity, or whenever you need a quick energy boost.
-
After exercise, dehydration, or fatigue, as glucose is rapidly absorbed into the bloodstream.
The mango flavour gives the drink a sweet, refreshing tropical taste, making it more palatable than plain glucose or other energy drinks.
Additional Information:
- Production Capacity: 3-4 ton
- Delivery Time: 2-3 week
- Packaging Details: 50 gm , 75 gm , 100 gm , 500 gm ,1 kg , & 25 kg bag
200GM Mango Glucose Powder
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Flavour Base | Mango |
| Brand | Mr Kool |
| Packaging Type | Box |
| Packaging Size | 200 g |
| Prescription/Non prescription | Non prescription |
| Color | Yellow |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 24 Months |
Additional Information:
- Delivery Time: 1 week
White Glucose Energy Powder
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Flavour Base | Plain |
| Brand | Mr Kool |
| Packaging Type | Jar |
| Packaging Size | 500 g |
| Prescription/Non prescription | Non prescription |
| Form | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 1 week
Glucose
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Flavour Base | Plain |
| Flavor | Sweet |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Jar |
| Form | powder |
| Grade | Food Grade |
| Brand | mr.kool |
| Usage/Application | food |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1 week
- Delivery Time: 1week
- Packaging Details: 50gm, 75gm,100gm, 200 gm,500 gm,1 kg, 25 kg