- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Instant Flavoured Powder
Instant Flavoured Powder
Mr.Kool Instant Drink Powder is available in both sugar-based and sugar-free variants, crafted to deliver the pure, refreshing taste of farm-fresh fruits in every sip. Compared to regular powdered drinks, Mr.Kool provides enhanced energy, instant freshness, and superior taste, making it an ideal choice for all age groups.
We offer a wide range of attractive packaging options and an extensive selection of delicious flavors, including Mango, Orange, MangOrange, Pineapple, Raspberry, Strawberry, Lemon, Cola, Black Currant, Guava, and many more.
As a trusted Manufacturer, Supplier, and Exporter of Instant Drink Powder, Mr.Kool ensures consistent quality, hygienic processing, and reliable bulk supply for domestic and international markets.
23gm Mr. Kool Instant Drink Powder
Minimum Order Quantity: 100000 Piece
Product Brochure
| Pack Size | 23 gm |
| Flavour | Orange, Lemon, Mango, Pineapple |
| Shelf Life | 12 Months |
| Sweetener Type | Sugar |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Fruit Powder Flavors | Orange, Lemon, Mango, Pineapple |
| Brand | Mr. Kool |
| Weight | 23 g |
| Packaging Type | Pouch |
| Serving Type | Instant, Ready To Drink |
| Application | Catering, Industrial Use, HORECA |
| Added Nutrients | Vitamin C |
| Form | Powder |
Instant drink fruit powder
Instant Drink powder -sugar free (Mr. Kool)
We deliver superior quality goods at competitive best price. We offer Sugar Base and Sugar Free Instant Drink Powder.
We offer our clients a wide range of sugar free instant drink fruit powder widely popular among health conscious people. We offer a range in numerous flavors such as mango, pineapple, orange, watermelon lemon, peach, cocktail, black currant passion fruit etc. these instant drinks are highly acclaimed owing to good taste and nutritional value. Our range is ideal for diabetic patients, heart patients etc.
Packing size for our range is:- 5g SACHETS MAKES 2L
- 9g SACHETS MAKES 1.5L
- 100g
- 400g
- 500g
- 900g
- 2.5 Kg
Additional Information:
- Production Capacity: 3-5 ton
- Delivery Time: 4-5 days
- Packaging Details: Instant drink fruit powder 5G SACHETS MAKES 2L, 9G SACHETS MAKES 1.5L, 100g, 400g, 500g, 900g, 2.5Kg or as Required by customer.....
BLACK BERRY INSTANT DRINK POWDER
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Flavour | black berry |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 500 gm |
| Shelf Life | 18-24 months from date of manufacture |
| Sweetener Type | Sugar |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Brand | mr.kool |
| Weight | 500 gm |
| Packaging Type | Jar |
| Application | HORECA, Catering |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Size | 1 kg |
Additional Information:
- Production Capacity: 1 to 2 ton
- Delivery Time: 3 to 4 weeks
- Packaging Details: 250 gm, 500gm, 1 kg, 2.5 kg
Vanilla Custard Powder
Product Brochure
| Flavor | Vanilla |
| Color | Light Yellow |
| Pack Size | 25 kg |
| Usage | Hotel, Restaurant, Bakery |
| Thickening Type | Instant |
| Diet Type | Vegetarian |
| Pack Type | Box |
| Serving Suggestion | Milk Dessert, Ice Cream Base, Bakery Filling, Fruit Custard |
| Shelf Life | 12 months |
Custard Powder is a fine, smooth, free-flowing powder used to prepare rich, creamy custard desserts. It provides a pleasant vanilla flavor with an attractive yellow color and smooth texture. Custard Powder is widely used in desserts, bakery fillings, ice creams, puddings, pastries, and beverage applications. It dissolves easily, cooks quickly, and gives consistent thickness and taste.
25kg Fruit Drink Powder
Minimum Order Quantity: 500 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 25Kg |
| Packaging Type | Packet |
| Shelf Life | 12 Months |
| Brand | Mr. Kool |
| Features | No Artificial Flavour, 100% Juice |
| Is It FSSAI Certified | Yes |
Our esteemed clients can avail from us wide range of Pineapple Instant Drink Powder. These are also available without sugar. Our offered range of Pineapple Instant Drink Powder are widely used in beverage industry. These can be availed by our esteemed clients at very economical prices.
Available Packings:
- 72 x 6 x 5gm makes 2ltr
- 24 x 24 x 9gm makes 1.5ltr
Note:
Please take a note that we also offer customized packing with private labelling for all products. We can also offer customized ingredients product to accommodate a different pricing structure. Samples are also provided on request on Pickup Basis.
moq 500 GMS
Instant Nimbu Pani Premix
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Packaging Size | 1 kg |
| Pack Size | 1 kg |
| Flavour | Lemon |
| Sweetener Type | Sugar |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Brand | Mr Kool |
| Sugar Free | No |
| Packaging Type | Pouch |
| Serving Type | Instant, Ready To Serve, Ready To Drink |
| Application | Catering, Industrial Use, HORECA |
| Added Nutrients | Vitamin C |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 24 Months |
Additional Information:
- Delivery Time: 1 week
- Packaging Details: 1 kg , 25 kg
25kg Mr Kool Vanilla Powder
Minimum Order Quantity: 500 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 25 Kg |
| Flavor | Vanilla |
| Usage/Application | Food Industry |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Brand | Mr. Kool |
| Shelf Life | 9 Months |
Made from vanilla beans, vanilla powder has a more intense vanilla flavor than vanilla extract and can be used not only in baking recipes but as a natural sweetener. The purest form of vanilla powder comes from vanilla beans. The beans are dehydrated and finely ground
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYS
- Packaging Details: ALL AVAILABLE CUSTOMIZE PACKING
9gm Instant Drink
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Packaging Type | Box |
| Brand | Mr Kool |
| Shelf Life | 1 Year |
| Form | Powder |
| Energy | 50 % |
| Pack Size | 9 gm |
Additional Information:
- Delivery Time: 1 week
Thandai Flavour Powder
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 1 Kg |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Mr Kool |
| Shelf Life | 24 Months |
| Flavour | Thandai |
| Color | White |
Additional Information:
- Delivery Time: 1 week
500g Mr. Kool Energy Drink Powder
Minimum Order Quantity: 90 Pack
Product Brochure
| Flavor | Lemon |
| Pack Size | 500g |
| Flavour | Lemon |
| Energy Type | Electrolyte Drink |
| Type of Energy Drink Powder | Instant Energy Drink Powder |
| Beverage Type | Juice Powder |
| Energy Per Serve | 150โ200 kcal |
| Sugar Type | Sugar |
| Packaging Type | Pouches |
| Added Nutrients | Vitamin C |
| Brand | Mr.Kool |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Application | HORECA |
| Shelf Life | 2year |
Energy Drink
We offer our clients a wide range of Energy Drink widely popular among health conscious people. We offer a range in numerous flavors . these Energy Drink are highly acclaimed owing to good taste and nutritional value. our technicians and staff are dedicated to providing the highest quality of nutritional supplements in a variety of forms utilizing the most pure, unrefined ingredients.
- Providing 100% natural and healthy
- Developing just the right taste to your market and customers.
- Quality proof product control. Flexible production capacity with short lead time.
- Competitive price vs product value.
Brand Name: Mr. Kool
Additional Information:
- Item Code: 21069019
- Production Capacity: 1ton
- Delivery Time: 4-5days
- Packaging Details: ,250gm, 500gm & 25kg bag