- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Custard Powder
Custard Powder
YELLOW Vanilla Custard Powder
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Flavor | Vanilla |
| Flavour | Vanilla |
| Color | Light Yellow |
| Pack Size | 25 kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage | Restaurant, Bakery, Hotel |
| Thickening Type | Instant |
| Diet Type | Vegetarian |
| Storage Instruction | Store in a cool, dry place. |
| Pack Type | Bag |
| Serving Suggestion | Milk Dessert |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 2 to 3 ton
- Packaging Details: 1 to 2 weeks
Butter scotch Flavour Custard Powder
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Flavour | Butterscotch |
| Color | Brown |
| Pack Size | 25 kg |
| Flavor | BUTTER SCOTCH |
| Usage | Restaurant, Hotel, Bakery |
| Thickening Type | Instant |
| Diet Type | Vegetarian |
| Form | Powder |
| Pack Type | Pouch |
| Shelf Life | 2 Years |
| Serving Suggestion | Milk Dessert |
| Brand | Mr.Kool |
| Packaging Size | 100 g, 1 kg , 25 kg |
Mr.Kool Custard Powder a leveling agent that can be used for all kind of Cooking & Baking application. Our Custard Powder is widely accepted & used for cakes, biscuits, pastries application.
Creamy Custards With the fairy-tale taste that only the superior Tops range can come up with soft and sensational custards. Good to last spoonful. Vanilla, Strawberry, Chocolate, Butterscotch, Kesar Pista, Kesar Elaichi and Bananas for custards.
Just desserts or stand-alone treats. Tops Custards delight the senses,with smooth and flawless texture and taste.Pampering your taste buds.A smooth Sensation.
We supply a wide array of custard powder which is highly acclaimed owing to sweet taste and different usage. This custard powder is used for easy preparation of set custard puddings, fruit trifles and various other desserts and puddings. It can be served either hot or cold depending on the varying tastes and preferences.
Our range is available in following packing size for Custard Powder:
- 24 x 285g tin
- 6 x 1kg
- 4 x 5kg paper bag.
STRAWBERRY FLAVOUR CUSTARD POWDER
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Flavor | strawberry |
| Flavour | Strawberry |
| Color | Pink |
| Pack Size | 25 kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage | Bakery, Hotel, Restaurant |
| Thickening Type | Instant |
| Diet Type | Vegetarian |
| Storage Instruction | cool & dry place |
| Total Fat | 0.2 g |
| Pack Type | Bag |
| Serving Suggestion | Milk Dessert |
| Shelf Life | 9 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1 ton
- Delivery Time: 2 to 3 weeks
- Packaging Details: 1 kg & 25 kg
Custard Powder
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Flavor | Vanilla |
| Flavour | Vanilla |
| Color | Light Yellow |
| Pack Size | 25 kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage | Hotel, Restaurant, Bakery |
| Thickening Type | Instant |
| Diet Type | Vegetarian |
| Pack Type | Bag |
| Serving Suggestion | Milk Dessert, Ice Cream Base, Fruit Custard |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1 ton
- Delivery Time: 2 to 3 weeks
- Packaging Details: 1 kg & 25 kg