- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Milk Shake Powder
Milk Shake Powder
Premium Coffee Milkshake Powder
Minimum Order Quantity: 10 Kg
Product Brochure
| Flavour | Premium Coffee |
| Pack Size | 100 g |
| Usage | Milkshake |
| Beverage Type | Energy Drink |
| Sugar Type | With Sugar |
| Form | Powder |
| Fssai Certified | Yes |
| Usage/Application | Home Purpose |
| Packaging Type | Pouch |
| Shelf Life | 12 Months |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Storage Condition | Cool Dry Place |
| Brand | Mr Kool |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
- Packaging Details: 100 gm,1 Kg, 25 Kg
Chocolate Milk Shake Powder
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Flavour | Chocolate |
| Pack Size | 1 kg |
| Usage | Milkshake, Thick Shake |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Beverage Type | Milk Shake Powder |
| Sugar Type | With Sugar |
| Form | Powder |
| Fssai Certified | Yes |
| Brand | Mr Kool |
| Packaging Type | Pouch |
| Color | Brown |
| Shelf Life | 2 Years |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Storage Condition | Cool Dry Place |
| Usage/Application | Restaurant |
| Flavor | Chocolate |
Mr. Kool CHOCOLATE MILK SHAKE POWDER is an essential item in every kitchen pantry. It is fine powder made from real chocolate. Served hot or cold without the addition of sugar this drink can be had as it is or combined with MILK.
Application :
- Milk Shake
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 days
- Packaging Details: 100gm, 1 kg, 25 kg
Belgian Chocolate Milkshake Powder
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Flavour | Chocolate |
| Flavor | Belgian Chocolate |
| Pack Size | 25 kg |
| Usage | Milkshake |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Beverage Type | Milk Shake Powder |
| Sugar Type | With Sugar |
| Form | Powder |
| Fssai Certified | Yes |
| Usage/Application | Restaurant |
| Packaging Type | Pouch |
| Shelf Life | 12 Months |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Storage Condition | Cool Dry Place |
| Brand | Mr Kool |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
- Packaging Details: 100 gm, 1 Kg, 25 Kg
Vanilla Milk Shake Powder
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Flavour | Vanilla |
| Flavor | Vanilla |
| Pack Size | 1 kg |
| Usage | Thick Shake, Milkshake |
| Packaging Size | 1 kg |
| Beverage Type | Milk Shake Powder |
| Sugar Type | With Sugar |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Pouches |
| Fssai Certified | Yes |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Shelf Life | 12 Months |
| Storage Condition | Cool Dry Place |
| Color | White |
| Brand | Mr. Kool |
Mr. Kool VANILLA MILK SHAKE POWDER is an essential item in every kitchen pantry. It is fine powder . Served hot or cold without the addition of sugar this drink can be had as it is or combined with MILK.
Application :
- Milk Shake
Additional Information:
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),D/P
- Production Capacity: 1-2 Ton
- Delivery Time: 4-5 Days
- Packaging Details: 100 gm,1kg, 25kg bag
Brownie Milkshake Powder
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 100 gm |
| Flavour | Chocolate |
| Beverage Type | Milk Shake Powder |
| Quantity Per Pack | 200 ml |
| Usage/Application | Restaurant |
| Packaging Type | Pouch |
| Brand | Mr Kool |
| Flavor | Brownie Milk Shake |
| Shelf Life | 12 Months |
| Form | Powder |
| Taste | Sweet |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
- Packaging Details: 100 gm, 1 Kg, 25 Kg
Badam Milkshake Powder
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 1 Kg |
| Beverage Type | Milkshake |
| Shelf Life | 24 Months |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Pouches |
| Flavor | Almond |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 1 week
Kesar Pista Milkshake Powder
Minimum Order Quantity: 10 Kg
Product Brochure
| Flavour | Kesar Pista |
| Pack Size | 100 g |
| Usage | Milkshake |
| Beverage Type | Milk Shake |
| Sugar Type | With Sugar |
| Quantity Per Pack | 250 ml |
| Packaging Type | duplex box |
| Form | Powder |
| Fssai Certified | Yes |
| Brand | Mr. Kool |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Shelf Life | 9 Months |
| Storage Condition | Cool Dry Place |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 days
- Packaging Details: 250 gm, 500 gm, 1 kg, 2kg
Choco Coffee Milkshake Powder
Minimum Order Quantity: 10 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 100 gm |
| Usage/Application | Restaurant |
| Packaging Type | Pouch |
| Brand | Mr Kool |
| Color | Chocolate Brown |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 12 Months |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
- Packaging Details: 100 gm, 1 Kg, 25 Kg
O-Reo Chocolate Milkshake Powder
Minimum Order Quantity: 10 Pack
| Flavour | Chocolate Oreo |
| Packaging Size | 500 gm |
| Beverage Type | Milk Shake Powder |
| Usage/Application | Restaurant |
| Packaging Type | Pouch |
| Brand | Mr Kool |
| Flavor | Oreo Chocolate |
| Shelf Life | 12 Months |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
- Packaging Details: 100 gm, 1 Kg, 25 Kg
Nut-Tella Milkshake Powder
Minimum Order Quantity: 10 Kg
| Packaging Size | 100 gm |
| Beverage Type | Milk Shake Powder |
| Usage/Application | Restaurant |
| Packaging Type | Pouch |
| Brand | Mr Kool |
| Flavor | Mtella |
| Shelf Life | 12 Months |
| Form | Powder |
Additional Information:
- Production Capacity: 1-2 Ton
- Delivery Time: 2-3 Days
- Packaging Details: 100 gm, 1 Kg, 25 Kg
Mr. Kool Vanilla Milk Shake Powder
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Beverage Type | Energy Drink |
| Brand | Mr. Kool |
| Packaging Type | Pouch |
| Quantity Per Pack | 1 Kg |
| Color | White |
| Self Life | 2 Years |
| Usage/Application | Restaurant |
| Veg Non Veg | Veg |
| Flavor | Vanilla |
Application :
- Milk Shake
Double Chocolate Milkshake Powder
Minimum Order Quantity: 10 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 1 Kg |
| Beverage Type | Milk Shake Powder |
| Usage/Application | Restaurant |
| Packaging Type | Pouch |
| Brand | Mr Kool |
| Flavor | Chocolate |
| Shelf Life | 12 Months |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
- Packaging Details: 100 gm, 1 kg, 25 Kg
Dry Fruit Milkshake Powder
Minimum Order Quantity: 10 Kilogram
Product Brochure
| Flavour | Dry Fruit |
| Usage/Application | Restaurant |
| Packaging Type | Pouch |
| Brand | Mr Kool |
| Material | Powder |
| Shelf Life | 12 Months |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 Days
- Packaging Details: 1 Kg, 25 Kg
Badam Pista Milk Shake Powder
Product Brochure
| Brand | Mr. Kool |
| Flavour | Badam Pista |
| Packaging Type | Packet |
| Quantity Per Pack | 250 ml |
| Form | Powder |
| Storage Condition | Room Temperature |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5 days
- Packaging Details: 500gm, 1 kg, 2 kg, 5kg
Strawberry Milkshake Powder
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 250 gm |
| Drying Technique | Spray Dried |
| Usage/Application | Milk Shake |
| Flavor | Strawberry |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Mr. Kool |
| Form | Powder |
Additional Information:
- Delivery Time: 4-5Days
- Packaging Details: 100 gm, 1 kg, 25 kg