- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Chocolate Paste
Chocolate Paste
Providing you the best range of mr. kool chocolate paste, 5 kg choco dip buket and 20 kg chocolate paste with effective & timely delivery.
Mr. Kool Chocolate Paste
Product Price: Rs 170 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Usage | Beverage Mix, Ice Cream, Dessert Topping, Bakery Spread, Cake Filling |
| Flavour | Chocolate |
| Type | Dark |
| Form | Paste |
| Sugar Type | Regular Sugar |
| Certifications | HACCP, ISO, Halal, Kosher, FSSAI |
| Brand | Mr. Kool |
| Packaging Type | Jar |
| Shelf Life | 1 Year |
| Packaging Size | 1 kg |
| Pack Size | 20 kg |
Additional Information:
- Delivery Time: 2-3 days
- Packaging Details: 5kg, 10 kg , 20 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback
5 KG CHOCO DIP BUKET
Product Price: Rs 170 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Flavour Variant | Chocolate |
| Usage | Dessert Topping, Beverage Mix, Cake Filling, Bakery Spread, Ice Cream |
| Flavour | chocolate |
| Pack Type | Bucket |
| Pack Size | 5 kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Type | Dark |
| Application | Ice Cream Topping, HORECA Use, Confectionery, Bakery Use, Bread Spread |
| Nut Content | No Nuts |
| Sugar Type | Regular Sugar |
| Certifications | FSSAI, ISO |
| Is It Eggless | Eggless |
| Packaging Type | Jar |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Shelf Life | 9 to 12 months |
| Storage Condition | Cool Dry Place |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 1 to 2 ton
- Delivery Time: 2 to 3 weeks
- Packaging Details: 5 kg, 10 kg
Yes! I am InterestedRequest A Callback
20 Kg Chocolate Paste
Product Price: Rs 170 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Details:
| Usage | Cake Filling, Ice Cream, Bakery Spread, Beverage Mix, Dessert Topping |
| Flavour | chocolate |
| Pack Size | 10 kg |
| Packaging Size | 20 kg |
| Type | Dark |
| Form | Paste |
| Sugar Type | Regular Sugar |
| Certifications | ISO |
| Is It Eggless | Eggless |
| Packaging Type | bucket / pail |
| Shelf Life | 18 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 2-3 ton
- Delivery Time: 1 - 2 weeks
- Packaging Details: 5 kg, 10 kg , 20 kg Pail / Bucket
Yes! I am InterestedRequest A Callback